Özel Söndürme Sistemleri Nelerdir?

Özel Söndürme Sistemleri Nelerdir? Hakkında bilgi almak için bizleri takip edin.

Yangın Kapısı Nedir?

İnsanların yangın sırasında güvenli bir şekilde bulundukları ortamlardan çıkmasına yardımcı olan merdivenlerin başında yer alan kaygın kapısı çok önemli olmaktadır.
Yangın kapısı yangının yayılmaması ve bir yapının farklı alanları arasından belirli bir süre içinde dumanın geçişini azaltarak binadan güvenli bir biçimde çıkmasını sağlamaktadır. Bu tarz kapılarının yangın dayanımı derecesi ile yangına dayanıklılık süresini belirtmektedir. Yangın kapıları binanın farklı yerleri arasında yangının yayılmasını önlemekte yardımcı olur. Yangın kapıları yangın esnasında insanların hayatlarını kurtarır ve yaşam ile ölüm arasında ince bir çizgi olabilir.

Yangın kapıları dört ana amaca hizmet eder.

  • Normal bir kapı olarak kullanılmak;
  • Bir yangın sırasında güvenli çıkış sağlamak;
  • Yangının yayılmasını engellemek;
  • Canı ve malı korumak.

Özel Söndürme Sistemleri Nelerdir? Hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin.

Kontrolleri Nasıl Olmalıdır?

Yangın kapısı düzenli aralıklarla ve alanında uzman bilirkişi tarafından kontrol edilmelidir. Belirli bazı kriterlere göre yapılan kontroller sonucunda bir kontrol listesi tutulmalı. Bu kontrol listesinde işaretlenen ve olumsuz olarak değerlendirilen ölçütler yeniden gözden geçirilmeli, onarım ihtiyacı varsa giderilmelidir. Böylece bu şekilde düzenli kontroller sayesinde yangın kapısı işlevsel olarak her zaman hazır şekilde duracaktır.

Yangın kapısının kendi kendine kapanma özelliğinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Menteşelerin durumuna bakarak paslanma veya aşınma gibi durumların oluşup oluşmadığına bakmalısınız. Kapı kanatlarının sağlam şekilde durduğundan emin olmalısınız. Böylece kapının bir bütün halinde gereken şartları taşıyıp taşımadığını da incelemiş olursunuz. Yangın kapısı sıradan bir günde kullanılmadığı için dayanıklı olup olmamasının, açılıp açılmamasının fazla dikkat çektiği söylenemez. Bu yüzden periyodik kontroller vardır ve gerekli olduğu gün çalışması için düzenli şekilde kontrol edilmelidir.

Yangın Kapısı Nerelerde Kullanılır?

Yangınlar çok çabuk dağılabilen ve her yerin yanmasına neden olan çok büyük felaketlerin başında gelmektedir. Bundan dolayı yaşam alanlarında zorunlu olan yangın merdivenleri girişinde kullanılan kapıların yangına dayanıklı olması gerekir. Yangın kapısı kullanım alanları okul, iş merkezleri, otel, alışveriş merkezi, yüksek katlı apartmanlar ve daha pek çok alanda insanları içinde bulunduran binalarda yangına karşı önlemlerin alınması zorunlu olmaktadır.

Özel Söndürme Sistemleri Nelerdir? Hakkında bilgi almak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Yeniyalı Mah. Milli Egemenlik Cad. Yarımca Küçük Sanayi A Blok No: 4/A2 İç Kapı No: 202 Körfez/KOCAELİ
+90 262 527 88 18
+90 530 236 28 72